Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM
Amikor először sétáltam végig a Városliget fái alatt, még nem sejtettem, hogy egy egészen különleges épületre bukkanok majd. Vajdahunyad vára ott magasodott előttem, mintha egy régi legendából lépett volna elő. A tornyok, a boltívek, a faragott kőkapuk… egyszerre volt gótikus, reneszánsz és barokk – és én csak álltam, tátott szájjal, próbálva megfejteni: hogyan kerül ide ez a kastélyszerű épület? És miért hívják vajdahunyadinak, ha egyszer Budapesten vagyunk?
Aztán elindultam felfedezni. Mint egy gyerek egy mesében, bejártam a hidakat, a kapualjakat, megérintettem a hideg kőfalakat, és megpróbáltam elképzelni, milyen lehetett itt a századfordulón, amikor a vár először megépült – nem is igazi várként, hanem valami egészen másként…
Ha te is úgy gondolod, hogy Vajdahunyad vára egy középkori erődítmény maradványa, ne aggódj – nem vagy egyedül. Megtévesztő a látvány, hiszen a vár úgy fest, mintha évszázadok óta ott állna. Pedig valójában csak kicsivel több mint százéves. Az egész történet 1896-ig nyúlik vissza, amikor Magyarország ezeréves fennállását ünnepelte.
Az ezredéves kiállításra az ország minden tájáról hoztak építményeket, tárgyakat, kincseket – és természetesen építettek is. Alpár Ignác, a neves építész, azt a feladatot kapta, hogy alkosson egy épületegyüttest, amely bemutatja a magyar építészet ezer évét. A megoldása? Egyetlen épület, amely különböző stílusokat ötvöz: román, gótikus, reneszánsz és barokk.
A vára először fából és kartonból készült – csupán ideiglenes látványosságnak szánták. De olyan népszerű lett, hogy pár év múlva tartós anyagból, kőből és téglából is felépítették. Ez lett a ma ismert Vajdahunyad vára.
Jogosan merül fel a kérdés: miért hívják így, ha egyszer a Hunyadiak valódi vára Erdélyben, a mai Romániában található? Nos, az épület egyik fő eleme valóban a vajdahunyadi vár mintájára készült. Ez az a sötét, gótikus szárny, amely a Hunyadi János-féle erődítményt idézi meg. Innen ered a név, és talán az egész épület leghangsúlyosabb része is ez – főleg, ha este, kivilágítva pillantasz rá.
De ne feledd: ez csak egy része a kompozíciónak. Az egész komplexum valójában egy történelmi időutazás: egyik szárnya a jáki templom román stílusát idézi, másik a pécsi székesegyház gótikus formáit követi, a reneszánsz szakasz a gyulafehérvári fejedelmi palotát, míg a barokk rész a fertődi Eszterházy-kastélyra hajaz.
Az, ami igazán különlegessé teszi Vajdahunyad várát, az a tudatos stilisztikai összeállítás. A látogató nemcsak egy várat lát, hanem egy építészeti albumot, ami végigvezet a magyar történelem építészeti korszakain.
Ez a sokféleség mégsem zavaró. Alpár Ignác olyan mesterien tervezte meg az egészet, hogy az egyes részek összhangban vannak egymással – mintha mindig is együtt lettek volna.
És mit találunk ma a falakon belül? Vajdahunyad vára ma a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnak ad otthont – ami szintén egy különleges választás. Amikor először hallottam erről, bevallom, meglepődtem. Egy ilyen romantikus, történelmi környezetben traktorokat, vetőmagokat és halászati eszközöket kiállítani? Aztán amikor beléptem, minden értelmet nyert.
A múzeum valódi kincsesbánya, ha érdekel a magyar vidék, a földművelés története, az erdészet, a vadászat vagy éppen a borászat. Különösen ajánlom a gyerekeknek, mert interaktív részek is vannak, de felnőttként is könnyű elveszni benne – órákra.
Íme néhány érdekesség, amit itt találsz:
Ha a várat körbejárva egyszer csak egy csuklyás, arctalan alakra bukkansz, ne ijedj meg – ő csak Anonymus, a névtelen jegyző. Az ő krónikájából ismerjük a magyar honfoglalás történetét. Ligeti Miklós híres szobra már önmagában is misztikus, de a legenda, ami köré szövődött, még inkább: azt tartják, ha megérinted a tollát, te is tehetsz valami maradandót. Én persze nem bírtam ki, megérintettem – és lám, most itt mesélek neked.
Vajdahunyad vára nemcsak egy épület, hanem élmény. Akár nappal, akár este sétálsz arra, mindig más arcát mutatja. Nyáron koncerteket rendeznek itt, télen korcsolyapálya terül el a tó helyén. Ősszel, amikor a levelek rozsdás színekben pompáznak, a vár szinte mesebeli. És akkor még nem is beszéltem azokról az alkalmakról, amikor a vár belső udvarában borfesztivált, sörnapokat vagy épp történelmi vásárt tartanak.
Ha teheted, ne csak kívülről nézd meg. Lépj be, menj fel a toronyba, nézz le a városligeti tóra, és hallgasd meg, mit mesélnek a kövek. Mert ők bizony tudnak mesélni – csak figyelni kell rájuk.
Vajdahunyad vára több, mint egy különleges épület a Városliget közepén. Ez egy szimbolikus utazás a magyar építészet, történelem és kultúra világában. Bár nem valódi középkori vár, mégis hordozza annak minden varázsát – és talán még annál is többet.
Ha egyszer arra jársz, ne csak nézd – érezd. Hallgasd meg a csöndjét, figyeld meg a részleteket, sétálj körbe úgy, mintha ezer év történetét járnád végig. Mert valójában pontosan ezt teszed.