Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM
Amikor először jártam Egerben, és megpillantottam a várat a város szívében, azonnal megértettem, miért vált ez a hely a magyar történelem egyik legismertebb és leginkább tisztelt helyszínévé. Az Egri vár nem csupán kőből és téglából épült erődítmény – sokkal inkább a bátorság, az összefogás és a hazaszeretet megtestesítője. Ismered azt az érzést, amikor egy hely történelme szinte rád nehezedik, és szinte hallod a múlt hangjait? Na, pontosan ezt éreztem ott.
A legtöbben talán Gárdonyi Géza híres regényéből, az Egri csillagokból ismerik a vár védelmének történetét, de amit ott olvasunk, az sokkal több mint mese – az valóság, még ha némileg regényesítve is. Most elmesélem neked a vár történetét, a benne élő emberekről, a hősi helytállásról, és arról, hogy miért is olyan különleges ez a hely a mai napig.
Az egri vár története jóval korábban kezdődik, mint a híres 1552-es ostrom. A vár első írásos említése a 13. századból származik, amikor a tatárjárás után IV. Béla király elrendelte a kővárak építését, hogy megvédjék az országot az újabb támadásoktól. Eger püspöki központ volt, és a város dombjára épített vár kezdetben inkább egyházi célokat szolgált.
A 14–15. század folyamán azonban a vár fokozatosan katonai jelentőséget is kapott. A török veszély közeledtével folyamatosan erősítették, bővítették – bástyákat, védőfalakat, lőréseket építettek. A cél egyértelmű volt: ha jön az ellenség, Egernek állnia kell a sarat.
És el is jött az a bizonyos év, 1552. Szeptember közepén több mint 35 ezres török sereg jelent meg a vár alatt, míg bent mindössze körülbelül 2000 védő tartózkodott. Az arány több mint 15 az 1-hez – és mégis, a magyarok győztek. Hogy hogyan?
A vár kapitánya, Dobó István kiváló stratéga volt, de ez önmagában nem lett volna elég. Az igazi kulcs az emberek lelkében rejlett: a katonák, polgárok, nők és gyerekek összefogtak, és együtt védték a falakat. Mindenki részt vett a harcban: a nők vizet, követ, forró szurkot vittek a harcolóknak, sőt, maguk is harcoltak.
Az ostrom több mint egy hónapig tartott, a törökök pedig nem tudták bevenni a várat. Október végén visszavonultak, és Eger neve örökre bevésődött a történelembe.
Dobó István nevét ma is tisztelettel ejtjük ki. Nemcsak a katonai tehetsége miatt, hanem azért is, mert képes volt egy közösséget összefogni a lehetetlen helyzetben. Mellette olyan nevek is feltűnnek, mint Bornemissza Gergely, a találékony hadmérnök, akinek pokolgépei sok török életet követeltek.
És ne feledkezzünk meg a névtelen hősökről sem – a parasztokról, az asszonyokról, a diákokról, akik mind egy emberként küzdöttek. Róluk szól valójában az Egri csillagok is, nem igaz?
Íme néhány ismert név a vár védői közül:
Sokan nem tudják, de 1552 után még egyszer, 1596-ban is ostrom alá került a vár – ezúttal sajnos sikertelenül. A törökök ekkor elfoglalták Egert, és több mint 90 évig uralmuk alatt tartották.
Ez az időszak másfajta fejlődést hozott: a város keleties jelleget öltött, mecsetek, minaretek épültek, és megváltozott a lakosság összetétele is. A vár katonai jelentősége csökkent, de szimbolikus ereje megmaradt.
A 18. században a Habsburgok részben lebontották a várat, hogy ne lehessen többé felkelések kiindulópontja. Ez is mutatja, mennyire fontos hely volt Eger még évszázadokkal később is.
Ha valaki tehet arról, hogy ma is ennyire élénken él a köztudatban az egri vár védelme, az Gárdonyi Géza. Az Egri csillagok 1901-ben jelent meg, és azóta generációk nőttek fel rajta. Bevallom, én is gyerekkoromban olvastam először, és már akkor lenyűgözött.
A regény romantikus elemei – Bornemissza Gergely és Cecey Éva szerelme, a török udvar intrikái – izgalmassá teszik a történetet, de a lényeg mégis a hősies védelem. Gárdonyi Egerben is élt, sőt, sírja is a vár területén található. Nem véletlenül: szívvel-lélekkel kötődött ehhez a helyhez.
Ha ma felkeresed az egri várat, nem csupán egy romos erődítményt látsz. A vár részben rekonstruált, több kiállítás is helyet kapott benne, és minden évben megelevenednek a falak között a történelmi események.
Amit érdemes megnézni:
Bármilyen furcsán is hangzik, az Egri vár nem csak múlt – jelen is. Egy olyan jelkép, amely azt üzeni: a közös akarat, az összefogás és a kitartás képes csodákra. Egy hely, ahol megérted, hogy mit jelent magyarnak lenni, mit jelent hazát védeni.
A fiatalabb generációk számára is fontos, hogy ellátogassanak ide. Egy iskolai kirándulás vagy családi program során megtapasztalhatják, hogy a történelem nem száraz adathalmaz – hanem élő, lélegző emlék.
Az egri vár számomra nem csak egy műemlék. Ez a hely magában hordozza a múltunk erejét, büszkeségét, fájdalmát és diadalát. Egy olyan történetet mesél el, amit nem szabad elfelejteni – és amit érdemes újra és újra elmondani.
Ha még nem jártál ott, ajánlom szívből. És ha már voltál, akkor biztosan megérted, miért van az, hogy amikor kimondjuk azt a szót, hogy „Eger”, egyből az jut eszünkbe: „Vitézek, mi lehet ez széles föld felett szebb dolog az végeknél?”